"תביעה שלישית של אב בית לשעבר במעון ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין העסקה פוגענית לכאורה: עמנואל סלע (61), ששימש בתפקיד בין ספטמבר לנובמבר 2013, הגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי כדי שיכיר בו כנכה, מאחר שלטענתו לקה בהתקף לב בשל עומס פיזי, לחצים נפשיים ועבודה מאומצת תחת בני הזוג בנימין ושרה נתניהו." (דיווח באחד מאתרי האינטרנט)

התקשורת חוגגת.  עוד אב בית לשעבר במעון ראש הממשלה הגיש תביעה.

אך על מה בסך הכל מדובר? בסך הכל מדובר בעובד אשר טוען כי עקב לחץ בעבודה הוא סבל מאוטם שריר הלב.  עשרות, אם לא מאות עובדים, פונים מדי שנה לביטוח הלאומי וטוענים כי עקב תנאי עבודתם הם סובלים ממחלת לב.

כבר בשלב זה חשוב לציין – העובדה שעובד קיבל התקף לב במהלך העבודה, אינה מצביעה בהכרח כי מדובר בהתקף לב כתוצאה מהעבודה. התקף לב שהתרחש במהלך העבודה לא חייב להיות כתוצאה מהעבודה ; והתקף לב כתוצאה מהעבודה לא חייב להתרחש במהלך העבודה.

רק התקף לב כתוצאה מהעבודה (בין אם התרחש במהלך העבודה או לאחריה) יוכר כתאונת עבודה.

מתי התקף לב יוכר כתאונת עבודה ע"י הביטוח הלאומי?

במקרה שמדובר באירוע או רצף אירועים חריגים בעבודה שניתן לשים עליהם את האצבע (לדוגמא – מאמץ פיסי או לחץ נפשי חריג וכו') ושמיד לאחריהם חש העובד ברע וקיבל טיפול רפואי (ויש אסמכתא רפואית שהעובד חש ברע עקב אותו מקרה), אז יהיה הרבה יותר קל לשכנע את הביטוח הלאומי שמדובר בתאונת עבודה.

רוצה לומר – על מנת שהביטוח הלאומי יכיר בקשר שבין האירוע הלבבי לבין העבודה, יש להוכיח קיומו של אירוע חריג בעבודה כגון מאמץ בלתי רגיל בעבודה בהשוואה עם מאמץ רגיל של אותו עובד.

מתי הביטוח הלאומי לא יכיר בהתקף לב כתאונת עבודה?

כבר נקבע לא אחת ע"י בתי הדין לעבודה כי קיומו של מתח מתמשך בעבודה המשתרע על פני מספר ימים, ובוודאי מספר שבועות או מספר חודשים, שולל את אפיו של מאורע בעבודה כ"אירוע חריג" והאירוע הלבבי לא יוכר כתאונה בעבודה.

בנוסף יש לדעת – במסגרת בדיקת הנושא של התקף לב ע"י המוסד לביטוח לאומי, בודק המוסד גם גורמי סיכון נוספים להתקף לב (עישון, עבר רפואי, היסטוריה של מחלות לב במשפחה וכו'). ככל שגורמי הסיכון לחלות במחלת לב נמוכים יותר, כך גדל הסיכוי שהביטוח הלאומי יכיר במחלת הלב כנובעת מהעבודה.

ומה עם אב הבית במעון ראש הממשלה?

מעיון בפרסומים עולה כי אב הבית מכוון בדיוק להלכה בבתי הדין לעבודה, דהיינו –אב הבית טוען לאירוע חריג (הכנות לביקור ראש ממשלת צרפת בישראל) הכרוך במאמצים פיסיים ונפשיים חריגים.

אם יוכיח אב הבית כי אכן מדובר באירוע חריג עם מאמץ יוצא דופן ואם יסתבר שאין לו גורמי סיכון רפואיים נוספים, אז בהחלט קיים סיכוי שהביטוח הלאומי יכיר בו כנפגע בעבודה.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי מקצועי או אחר. החתום מעלה לא יישא באחריות כלשהי, עקיפה או ישירה, לכל נזק שייגרם כתוצאה מהשימוש באמור לעיל. בכל מקרה, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.