מדוע ייתכנו מקרים בהם פציעה קלה לכאורה תגרום לפיצוי גבוה יותר מפציעה שנראית קשה יותר? איך ייתכנו מקרים ששני אנשים שנפצעו פציעות דומות, יזכו לפיצוי שונה? למעשה השאלה שצריכה להישאל ועליה אנסה לענות בקצרה במאמר זה, היא – איך נקבע את הפיצוי בגין נזק גוף?

ראשית יש להבהיר – פיצוי בגין נזקי גוף הוא אינו מדע מדויק. ישנו תחום אפור מאוד רחב בסוגיה של פיצוי בגין נזקי גוף. תחום אפור זה כל כך רחב שיכול להיות שבגין אותה פגיעה, ההפרש בפיצוי יכול לנוע בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים.

כדי להבין איך נקבע פיצוי בגין נזקי גוף, יש להבין את עיקרון העל של דיני הנזיקין והוא – השבת המצב לקדמותו.  רוצה לומר,מהו סכום הכסף שיש לשלם לנפגע כדי שהוא יעמוד (מבחינה כלכלית) כאילו לא התרחשה תאונה. לעיקרון זה יש יוצא דופן אחד והוא פיצוי בגין כאב וסבל ( דהיינו – פיצוי על הכאבים והסבל של הנפגע).

הפיצוי בגין נזקי גוף מחולק למספר ראשי נזק עיקריים:

א. פיצוי עבור הפסדי שכר בעבר – אם כתוצאה מתאונה הייתי בחופשת מחלה ו/או הפסדתי שעות עבודה ונגרמו לי הפסדי שכר, אהיה זכאי לפיצוי עבור ההפסדים שנגרמו לי בפועל.

ב. פיצוי עבור הפסדי שכר בעתיד –דהיינו, איך הפגיעה באדם תשפיע על כושר ההשתכרות שלו בעתיד. כמובן שמדובר בספקולציה, אבל ישנם כלים שבהם ניתן להשתמש כדי להעריך את הפיצוי בגין ראש נזק זה, כגון:

גיל הנפגע – ככל שאדם צעיר יותר, יש לו יותר שנות עבודה בעתיד ולכן הפיצוי יהיה גבוה יותר ;

גובה הנכות – ככל שהנכות גבוהה יותר, כך יש להניח שתשפיע יותר על כושר ההשתכרות ולכן הפיצוי יהיה גבוה יותר;

השכר של הנפגע – ככל שהשכר גבוה יותר, כך הפסד השכר העתידי יהיה גבוה יותר וכך גם הפיצוי ;

סוג הפגיעה מול המקצוע והעבודה של הנפגע– ניקח לדוגמא כדורגלן ופסנתרן שנפגעו ביד ונגרמה להם אותה נכות. במקרה זה ברור שהפציעה תשפיע יותר על הפסנתרן ותגרום לפגיעה גדולה יותר בעתידו המקצועי ובשכרו. לכן במקרה זה, הפסנתרן יהיה זכאי לפיצוי גבוה יותר.

ג. פיצוי עבור הוצאות – אם כתוצאה מהפציעה נגרמו וצפויות להיגרם לנפגע הוצאות, הוא יפוצה בגינן.

ד. פיצוי עבור עזרה – אם כתוצאה מהפגיעה, נזקק ו/או יזדקק הנפגע לעזרה, הוא יפוצה עבור עלות העזרה.

ה. פיצוי עבור כאב וסבל –במקרה זה יש להבחין בין פיצוי לנפגע תאונת דרכים לבין פיצוי לנפגע תאונה שאינה תאונת דרכים (תאונת עבודה לדוגמא). בעוד שלנפגע תאונת דרכים הפיצוי משולם על פי נוסחה שקבועה בחוק, הרי שבמקרה אחר הפיצוי נתון לשיקול דעת של בית משפט. ברוב המקרים הפיצוי לנפגע תאונת דרכים יהיה נמוך יותר מאשר פיצוי למי שלא נפגע בתאונת דרכים.

כך או כך, כדי שנפגע לא יקופח בפיצוי, מומלץ שיפנה לייעוץ משפטי.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי מקצועי או אחר. החתום מעלה לא יישא באחריות כלשהי, עקיפה או ישירה, לכל נזק שייגרם כתוצאה מהשימוש באמור לעיל. בכל מקרה, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.