"בא לי בזאת הפעם, ליפול על חרב למות עליך. למות, למות עליך, לזכר ערב שלא יחזור"  (ריטה, "ערב כחול עמוק").

כמה שווים חיים של נפגעי פעולות איבה?

לצערנו, אנו חיים במדינה הנמצאת במלחמה מתמשכת מיום הקמתה ואף קודם לכן. במלחמה אכזרית זו מעורבים לא רק כוחות הביטחון, אלא גם אזרחים תמימים. מלחמה אכזרית זו לא מתרחשת רק בגבולות האזור, אלא נפרשת על פני כל הגלובוס. אז למה אזרח ישראלי שנפגע בפעולת טרור ובני משפחתו, צריכים להילחם גם נגד המפלצת הבירוקרטית?

פיצוי מהמדינה:

נושא פיצוי נפגעי פעולות איבה, נדון בחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה ובתקנות שהוצאו מכוחו.

החוק קובע כי כל תושב ישראלי שנפגע בפעולת איבה כתוצאה מהסכסוך הערבי – ישראלי, זכאי לפיצוי מהמדינה.

החוק קובע במפורש כי אין זה משנה אם פעולת האיבה התרחשה בארץ או בחו"ל.

החוק מסדיר תשלום פיצויים, החזר הוצאות ומימון טיפולים למי שנפגע ו/או שנגרמה לו נכות עקב פעולת איבה או חס וחלילה לבני משפחה שאחד ממשפחתם נהרג באותה פעולת איבה.

במקרה זה יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי על גבי טופס מתאים ולהמשיך בהליכים מול הביטוח הלאומי.

כמו כל הליך מול הביטוח הלאומי, גם הליך זה גורם לאזרח ללכת לאיבוד במערכת הגדולה והבירוקרטית וההרגשה של האזרח הפשוט היא שהמלחמה היא לא רק נגד הפציעה אלא גם נגד המדינה.

פיצוי מפוליסת ביטוח:

מלבד סוגיית הפיצוי מהמדינה, נשאלת השאלה אם נפגע פעולת איבה זכאי גם לפיצוי מביטוחים פרטיים שיש לו (ביטוח נסיעות לחו"ל, ביטוח תאונות, ביטוח חיים וכו').

מכיוון שפוליסות ביטוח רבות מחריגות פעולות טרור / איבה (ז"א, רשום בפוליסה שהיא לא חלה אם המבוטח נפגע מפעולות טרור / איבה), יש לבצע בדיקה מעמיקה של הנושא.

צריך לפתוח את כל פוליסות הביטוח שיש לנפגע ולעיין שם ב"תנאים הכלליים" בפרק שעוסק ב"חריגים" לפוליסה. אם הפוליסה מחריגה פעולות איבה, ההחרגה אמורה להופיע בפרק זה.

לעיתים אין בידי המבוטח את תנאי הפוליסה, ואז ניתן לפנות לאתר האינטרנט של חברת הביטוח וחיפוש פשוט שם יעלה את תנאי הפוליסה. במקרה הגרוע, ניתן לפנות לסוכן הביטוח או לחברת הביטוח ולבקש העתק מתנאי הפוליסה.

לאחר שבדקנו את תנאי הפוליסות, אנו יכולים לדעת איזו פוליסה תקפה למקרה של פגיעה כתוצאה מפעולת איבה ואז ניתן לפנות לחברת הביטוח לצורך קבלת פיצוי על פי תנאי הפוליסה.

ושוב, גם הפעם יצטרך האזרח תעצומות נפש להתמודד מול גוף גדול שכל מטרתו הויא להוכיח שהמצב הבריאותי של הנפגע הוא "נהדר" ולכן כמובן הוא לא צריך לקבל את הפיצוי שמגיע לו.

אז מה כדאי לעשות?

כבר עכשיו כדאי לפתוח את פוליסות הביטוח שכבר יש לכם ולבדוק אם הן מכסות פעולות טרור. נוסעים לחו"ל? בדקו איזה ביטוח נסיעות לחו"ל אתם עושים והאם הביטוח מכסה פעולות טרור?

חס וחלילה נפלתם קורבן לפעולת טרור, פנו מייד לייעוץ משפטי.

והכי חשוב – שנהיה כולנו בריאים.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי מקצועי או אחר. החתום מעלה לא יישא באחריות כלשהי, עקיפה או ישירה, לכל נזק שייגרם כתוצאה מהשימוש באמור לעיל. בכל מקרה, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.