רחוק מהבית אלפי קילומטרים, בארץ רחוקה, פצוע וכואב …. תחושה איומה ונוראה. כל מי שנפצע בחו"ל, רק חושב על הרגע שיחזור הביתה – לישראל, למקום המוכר והבטוח, להחלים בשקט מפציעתו…

ולאחר ההחלמה, מה הלאה? ובכן, להלן אעסוק ב"מה הלאה":

לצערנו כולנו, תאונות הן חלק מחיינו. כשהתאונה מתרחשת בארץ, הכל הרבה יותר ברור, אבל מה קורה אם התאונה מתרחשת בחו"ל? האם הזכויות הן אותן זכויות? ובכן, התשובה היא מעט מורכבת ואנסה לפשט אותה ככל שניתן.

תאונת דרכים בחו"ל – הפיצוי המגיע לנפגע (ככל שמגיע), הוא על פי דיני המדינה שבה התרחשה התאונה ולכן מומלץ לנפגע ליצור קשר עם עורך דין מקומי שימשיך את הטיפול בתביעה לאחר שהנפגע חוזר לארץ.

תאונה בגלל רשלנות בחו"ל – כנ"ל לגבי תאונת דרכים.

תאונת עבודה בחו"ל :

ככלל, חוק הביטוח הלאומי אינו מגביל את עצמו לתחומי מדינת ישראל. רוצה לומר – אם תאונה בחו"ל נחשבת כתאונת עבודה, יהיה זכאי הנפגע לפיצוי מביטוח לאומי. אלא מאי – כאשר תאונת עבודה מתרחשת בארץ, הרבה יותר פשוט להוכיח את התרחשותה. כשתאונת עבודה מתרחשת בחו"ל, הוכחת התאונה היא קשה יותר ועלולה להביא לכך כי הביטוח הלאומי ידחה את התביעה.

סוגיה נוספת – האם הגדרת תאונת עבודה בארץ זהה להגדרת תאונת עבודה בחו"ל? התשובה היא חיובית אך עם התאמות. לדוגמא – בארץ, תאונת עבודה מוגדרת בין היתר כתאונה שהתרחשה בדרך מהבית לעבודה או מהעבודה לבית. בחו"ל יש צורך להראות מהו מקום העבודה (לדוגמא – כנס שבו השתתף העובד מטעם העבודה באולם כנסים בחו"ל, או מפעל בחו"ל שבו נתן העובד ייעוץ מטעם עבודתו) ומהו מקום ה"בית" (בדרך כלל המלון שבו שוהה העובד כשהוא בחו"ל). אם העובד נפצע כשהחליק על מדרכה בדרך מאולם הכנסים לבית המלון – זוהי תאונת עבודה, אפילו עם היא התרחשה בחו"ל!

יחד עם זאת, חשוב לציין כי צריך להוכיח לביטוח הלאומי כי מדובר בתאונת עבודה. ואיך עושים זאת? חשוב מאוד לצלם את מקום התאונה ויותר חשוב – להגיע מיד לטיפול רפואי ולדאוג שיהיה מצוין במסמכים הרפואיים כי התאונה התרחשה במהלך העבודה ו/או בדרך מהעבודה אל בית המלון או מהדרך מבית המלון לעבודה. בדרך כלל זה יספיק לביטוח לאומי.

ביטוח נסיעות לחו"ל:

כמעט כל אחד מאיתנו מבטח את עצמו בביטוח נסיעות לחו"ל. ביטוחי הנסיעות לחו"ל כוללים מספר פרקים עיקריים:

  1. ביטוח הוצאות רפואיות ופינוי רפואי במקרה של תאונה – זהו לדעתי הכיסוי הביטוחי החשוב ביותר. כיסוי זה מאפשר לנפגע לקבל החזר על טיפולים רפואיים שעבר בחו"ל. פרק זה עשוי להיות שווה למבוטח עשרות ואף מאות אלפי שקלים (במידה ומדובר חס וחלילה בפגיעות קשות). כמו כן, מאפשר ביטוח זה החזר הוצאות חזרה מוקדמת לארץ כתוצאה מתאונה או מחלה.
  2. ביטוח תאונות אישיות – פרק זה בפוליסה מאפשר למבוטח לקבל פיצוי אם התאונה שעבר בחו"ל גרמה לו לנכות. אציין כי תנאי פרק זה בפוליסה אינם טובים למבוטחים ועדיף למבוטח לעשות ביטוח תאונות אישיות אחר ונפרד שלא במסגרת ביטוח נסיעות לחו"ל (כפי שאפרט להלן).
  3. ביטוח כבודה – פיצוי עבור אובדן או נזק למטען. יש לציין כי בפרק זה יש הרבה פרצות שחברת הביטוח יכולה להשתמש בהן כדי שלא לשלם בסופו של יום את הפיצוי המלא המגיע למבוטח.

ביטוח תאונות אישיות:

במידה ואדם ביטח את עצמו בביטוח תאונות אישיות (ללא קשר לנסיעה לחו"ל), כדאי שיידע – בדרך כלל ביטוחי התאונות האישיות מכסים גם תאונות שהתרחשו בחו"ל (מלבד מדינות אויב או שטחי הרשות הפלסטינאית).

ולמה זה כל כך חשוב לדעת? בעוד שהתנאים של ביטוח תאונות במסגרת ביטוח נסיעות לחו"ל הינם תנאים גרועים מאוד שמובנים בתוך הפוליסה, הרי שאדם העושה לעצמו ביטוח תאונות אישיות ללא קשר לנסיעה לחו"ל, יזכה לתנאים טובים הרבה יותר (כמובן שהדבר תלוי במו"מ שמתנהל בין המבוטח לבין חברת ביטוח).

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי מקצועי או אחר. החתום מעלה לא יישא באחריות כלשהי, עקיפה או ישירה, לכל נזק שייגרם כתוצאה מהשימוש באמור לעיל. בכל מקרה, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.