תאונה איומה ונוראה התרחשה לאחרונה. על פי הפרסומים, שני רוכבי אופנוע נהרגו בתאונת דרכים, ככל הנראה במהלך תחרות שערכו ביניהם.

מה הדין במקרה זה?

על פי הדין במדינת ישראל, הרי שכל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי.

הפיצוי משולם ללא קשר לשאלת האשם. דהיינו – גם אם אדם היה אשם באופן מוחלט בתאונה, הוא עדיין יהיה זכאי לפיצוי. גם במקרה קיצוני שבו הנהג נרדם בנהיגה והתנגש בקיר – עדיין הוא יהיה זכאי לפיצוי.

כדי שנפגע תאונת דרכים אכן יהיה זכאי לפיצוי, מחייב אותו החוק לעשות ביטוח לרכב בו הוא נוהג (ביטוח חובה).

הפיצוי לנפגע תאונת דרכים משולם למעשה ע"י חברת הביטוח שביטחה את הרכב שבו הוא השתמש. לדוגמא – אם בתאונה מעורבים שני רכבים או יותר, כל נפגע יהיה זכאי לפיצוי מחברת הביטוח של הרכב בו הוא נסע ; אם מדובר בהולך רגל, הוא יהיה זכאי לפיצוי מחברת הביטוח שביטחה את הרכב שפגע בו.

אך כמו לכל כלל, גם במקרה של תאונת דרכים יש יוצא מן הכלל. ובתאונות דרכים יש הרבה יוצאים מן הכלל…

חלק מהמקרים שנפגע בתאונת דרכים לא יהיה זכאי לפיצוי, נקבע בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. מקרים נוספים בהם נפגע בתאונת דרכים לא יהיה זכאי לפיצוי, נובעים מתנאי הפוליסה של ביטוח החובה.

האם נפגע תאונת דרכים שאירעה עקב תחרות זכאי לפיצוי?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אינו מתייחס למקרה בו נפגע אדם בתאונת דרכים עקב תחרות (ואני לא מתכוון לתחרות רשמית, אלא לתחרות "פיראטית"). לכן, על פניו, לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, גם מי שנפגע בתאונת דרכים במהלך תחרות זכאי לפיצוי.

ומה לגבי פוליסת ביטוח החובה?

ראשית חשוב לדעת – כשאנו רוכשים ביטוח חובה, אנו מקבלים תעודת ביטוח חובה. תעודת ביטוח החובה אינה פוליסה, אלא תעודה המעידה שרכשנו את הפוליסה.

פוליסת הביטוח עצמה היא דומה, שלא לומר זהה, בין כל חברות הביטוח וזאת מסיבה פשוטה – החוק מחייב את חברות הביטוח לנסח את הפוליסה לפי הנוסח המפורט בחוק (תקנות הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח) (תנאי חוזה לביטוח חובה של רכב מנועי)).

ומה קובעת הפוליסה? הפוליסה קובעת כי היא אינהמכסה "שימוש ברכב מנועי למטרות ספורט מוטורי של מירוץ כלי רכב שנעשה בניגוד להוראות לפי חוק הנהיגה הספורטיבית.".

ובמילים פשוטות – במידה ואדם נהג ברכב / אופנוע לצורך תחרות (פיראטית) ובמהלך התחרות התרחשה תאונת דרכים והוא נפגע, הוא לא מכוסה ע"י הפוליסה והוא לא יהיה זכאי לפיצוי גם אם יש לו רישיון נהיגה וביטוח חובה בתוקף!!!

ובנוגע למקרה המצער שבו נהרגו שני רוכבי האופנוע:

במידה ויתברר כי אכן התאונה התרחשה במהלך תחרות, אז הפוליסה לא תהיה בתוקף וחברת הביטוח תהא פטורה מתשלום פיצוי.

יחד עם זאת, במידה ורוכבי האופנועים הותירו אחריהם תלויים (ילדים קטינים, רעייה, הורים שהמנוח תמך בהם וכו'), אז התלויים כן יהיו זכאים לפיצוי מ"קרנית" וזאת מכח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

בואו ניסע בזהירות…

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי מקצועי או אחר. החתום מעלה לא יישא באחריות כלשהי, עקיפה או ישירה, לכל נזק שייגרם כתוצאה מהשימוש באמור לעיל. בכל מקרה, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.